NRL line-ups revealed for Round 14

All 16 NRL clubs have all confirmed their 21-man squads for this weekend’s Round 14 action.

There were just eight clubs in action last week, with the others having byes due to State of Origin game I.

With several players unavailable due to Origin and suspension, including star halves Nathan Cleary and Jarome Luai, Penrith suffered their first defeat of the season as they were beaten 26-6 by Wests.

Melbourne, meanwhile, showed off their impressive squad depth with a 20-14 victory over Gold Coast, while St George and Parramatta also triumphed over Brisbane and Newcastle respectively.

Due to State of Origin being on Wednesday, there’s no Thursday game this week meaning the round is kicked off at 9:00am (UK time) on Friday by Manly hosting North Queensland at Lottoland.

Friday 11 June

Manly Sea Eagles v North Queensland Cowboys (Lottoland – KO 9:00am)

Sea Eagles: 5 Reuben Garrick, 2 Jason Saab, 4 Morgan Harper, 15 Moses Suli, 3 Brad Parker, 6 Kieran Foran, 7 Daly Cherry-Evans, 8 Taniela Paseka, 9 Lachlan Croker, 10 Martin Taupau, 11 Haumole Olakau’atu, 12 Karl Lawton, 13 Jake Trbojevic. Subs: 14 Dylan Walker, 16 Ben Trbojevic, 17 Toafofoa Sipley, 18 Kurt De Luis. 18th man: 19 Cade Cust.

Cowboys: 1 Valentine Holmes, 18 Justin O’Neill, 3 Javid Bowen, 4 Hamiso Tabuai-Fidow, 5 Murray Taulagi, 6 Scott Drinkwater, 7 Tom Dearden, 8 Tom Gilbert, 9 Reece Robson, 10 Jordan McLean, 11 Shane Wright, 12 Coen Hess, 13 Jason Taumalolo. Subs: 14 Jake Granville, 15 Peter Hola, 16 Lachlan Burr, 17 Francis Molo. 18th man: 20 Daejarn Asi.

Cronulla Sharks v Penrith Panthers (Netstrata Jubilee Stadium – KO 10:55am)

Sharks: 1 Will Kennedy, 2 Connor Tracey, 3 Will Chambers, 4 Jesse Ramien, 5 Ronaldo Mulitalo, 6 Matt Moylan, 7 Shaun Johnson, 8 Aiden Tolman, 9 Blayke Brailey, 10 Aaron Woods, 11 Briton Nikora, 12 Wade Graham, 13 Toby Rudolf. Subs: 14 Braydon Trindall, 15 Siosifa Talakai, 16 Jack Williams, 17 Andrew Fifita. 18th man: 18 Teig Wilton.

Panthers: 1 Dylan Edwards, 2 Charlie Staines, 3 Stephen Crichton, 4 Paul Momirovski, 5 Robert Jennings, 6 Matt Burton, 7 Tyrone May, 8 Moses Leota, 9 Apisai Koroisau, 10 James Fisher-Harris, 11 Viliame Kikau, 12 Scott Sorensen, 15 J’maine Hopgood. Subs: 13 Matthew Eisenhuth, 14 Mitch Kenny, 17 Izack Tago, 20 Liam Martin. 18th man: 26 Brent Naden.

Saturday 12 June

Gold Coast Titans v Sydney Roosters (Cbus Super Stadium – KO 6:00am)

Titans: 21 Jayden Campbell, 2 Greg Marzhew, 3 Brian Kelly, 4 Patrick Herbert, 5 Phillip Sami, 6 Ashley Taylor, 7 Jamal Fogarty, 8 Jarrod Wallace, 9 Erin Clark, 15 Jaimin Jolliffe, 11 Kevin Proctor, 18 Sam Stone, 16 Sam McIntyre. Subs: 12 David Fifita, 13 Tino Fa’asuamaleaui, 14 Tyrone Peachey, 19 Joseph Vuna. 18th man: 17 Esan Marsters.

Roosters: 4 Joseph Manu, 2 Daniel Tupou, 3 Josh Morris, 21 Joseph Suaalii, 5 Matt Ikuvalu, 6 Lachlan Lam, 7 Sam Walker, 8 Jared Waerea-Hargreaves, 14 Adam Keighran, 17 Fletcher Baker, 11 Angus Crichton, 12 Sitili Tupouniua, 13 Isaac Liu. Subs: 9 Ben Marschke, 14 Adam Keighran, 15 Egan Butcher, 16 Daniel Suluka-Fifita, 19 Ben Thomas. 18th man: 20 Brad Abbey.

South Sydney Rabbitohs v Newcastle Knights (Stadium Australia – KO 8:30am – live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Arena)

Rabbitohs: 1 Latrell Mitchell, 2 Alex Johnston, 3 Braidon Burns, 4 Campbell Graham, 5 Taane Milne, 6 Cody Walker, 7 Adam Reynolds, 8 Mark Nicholls, 14 Benji Marshall, 10 Tevita Tatola, 11 Keaon Koloamatangi, 12 Jacob Host, 16 Hame Sele. Subs: 15 Jaydn Su’A, 17 Thomas Burgess, 18 Liam Knight, 23 Peter Mamouzelos. 18th man: 20 Blake Taaffe.

Knights: 1 Tex Hoy, 2 Enari Tuala, 3 Kurt Mann, 4 Bradman Best, 21 Dominic Young, 6 Jake Clifford, 14 Connor Watson, 8 Jacob Saifiti, 9 Jayden Brailey, 10 Daniel Saifiti, 11 Brodie Jones, 12 Lachlan Fitzgibbon, 15 Sauaso Sue. Subs: 13 Mitchell Barnett, 16 Josh King, 17 Jack Johns, 20 Mat Croker. 18th man: 18 Gehamat Shibasaki.

Canberra Raiders v Brisbane Broncos (GIO Stadium – KO 10:35am – live on Sky Sports Arena)

Raiders: 1 Bailey Simonsson, 2 Semi Valemei, 3 Sebastian Kris, 4 Matthew Timoko, 5 Jordan Rapana, 6 Jack Wighton, 7 Sam Williams, 8 Josh Papalii, 9 Josh Hodgson, 10 Dunamis Lui, 11 Corey Harawira-Naera, 12 Elliott Whitehead, 13 Ryan Sutton, 14 Tom Starling, 15 Emre Guler, 16 Iosia Soliola, 17 Joseph Tapine, 18 Elijah Anderson, 19 Hudson Young.

Broncos: 1 Herbie Farnworth, 2 Xavier Coates, 3 Dale Copley, 4 Jesse Arthars, 5 Selwyn Cobbo, 6 Karmichael Hunt, 22 Tyson Gamble, 8 Matthew Lodge, 9 Jake Turpin, 10 Payne Haas, 11 Alex Glenn, 12 Tevita Pangai Jnr, 13 Thomas Flegler, 14 Kobe Hetherington, 15 John Asiata, 16 Keenan Palasia, 17 TC Robati, 18 Tesi Niu, 19 Cory Paix.

Sunday 13 June

New Zealand Warriors v Melbourne Storm (Central Coast Stadium – KO 5:00am)

Warriors: 1 Roger Tuivasa-Sheck, 2 Marcelo Montoya, 3 Euan Aitken, 4 Rocco Berry, 5 Edward Kosi, 6 Kodi Nikorima, 7 Chanel Harris-Tavita, 17 Ben Murdoch-Masila, 9 Wayde Egan, 10 Leeson Ah Mau, 11 Bayley Sironen, 12 Tohu Harris, 13 Josh Curran, 14 Jack Murchie, 15 Kane Evans, 16 Bunty Afoa, 18 Jazz Tevaga, 21 Ken Maumalo, 23 Addin Fonua-Blake.

Storm: 1 Nicho Hynes, 18 Dean Ieremia, 3 Reimis Smith, 4 Justin Olam, 5 Josh Addo-Carr, 6 Cameron Munster, 7 Jahrome Hughes, 8 Jesse Bromwich, 9 Brandon Smith, 15 Tui Kamikamica, 19 Tom Eisenhuth, 12 Felise Kaufusi, 13 Dale Finucane, 14 Harry Grant, 17 Aaron Pene, 21 Chris Lewis, 23 Trent Loiero, 20 Marion Seve, 24 Jordan Grant.

Parramatta Eels v Wests Tigers (Bankwest Stadium – KO 7:05am – live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Arena)

Eels: 1 Clinton Gutherson, 2 Maika Sivo, 3 Tom Opacic, 4 Waqa Blake, 5 Haze Dunster, 6 Dylan Brown, 7 Mitchell Moses, 8 Reagan Campbell-Gillard, 9 Joey Lussick, 10 Junior Paulo, 11 Isaiah Papali’i, 12 Ryan Matterson, 13 Nathan Brown, 14 Marata Niukore, 15 Shaun Lane, 16 Oregon Kaufusi, 17 Bryce Cartwright, 18 Will Smith, 21 Nathaniel Roache.

Tigers: 1 Daine Laurie, 2 David Nofoaluma, 3 Adam Doueihi, 4 Tommy Talau, 5 James Roberts, 19 Billy Walters, 7 Luke Brooks, 8 James Tamou, 9 Jacob Liddle, 10 Alex Twal, 11 Luke Garner, 12 Luciano Leilua, 13 Joe Ofahengaue, 14 Stefano Utoikamanu, 15 Shawn Blore, 16 Tom Amone, 17 Alex Seyfarth, 18 Michael Chee-Kam, 21 Jake Simpkin.

Monday 14 June

Canterbury Bulldogs v St George Illawarra Dragons (Stadium Australia – KO 7:00am)

Bulldogs: 1 Dallin Watene-Zelezniak, 2 Nick Cotric, 3 Will Hopoate, 4 Aaron Schoupp, 5 Nick Meaney, 6 Brandon Wakeham, 7 Jake Averillo, 8 Jack Hetherington, 9 Jeremy Marshall-King, 10 Luke Thompson, 11 Adam Elliott, 12 Matt Doorey, 13 Josh Jackson, 14 Sione Katoa, 15 Dylan Napa, 16 Ava Seumanufagai, 17 Joe Stimson, 19 Kyle Flanagan, 20 Corey Waddell, 21 Tuipulotu Katoa, 23 Chris Smith.

Dragons: 1 Matthew Dufty, 2 Cody Ramsey, 3 Brayden Wiliame, 4 Gerard Beale, 5 Mikaele Ravalawa, 6 Corey Norman, 7 Ben Hunt, 8 Blake Lawrie, 9 Andrew McCullough, 10 Paul Vaughan, 11 Josh Kerr, 12 Jack Bird, 13 Jackson Ford, 14 Junior Amone, 15 Poasa Faamausili, 16 Daniel Alvaro, 17 Jack de Belin, 18 Adam Clune, 19 Kaide Ellis, 20 Tariq Sims, 21 Billy Burns.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments